(ខេត្តកណ្ដាល)៖ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ សមត្ថកិច្ច ក.ប.ប. សាខាខេត្តកណ្ដាល និងដោយមានការសហការពីសមត្ថកិច្ចគយ និងអជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចបានធ្វើការកម្ទេចចោលនូវពោះជ្រូក និងស្បែកជ្រូកដែលខូគុណភាពចំនួន ៤ ៧៧៥គីឡូក្រាម ស្ថិតនៅភូមិត្រពាំងវែង ឃុំត្រពាំងវែង ស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង។ គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ទំនិញខូចគុណភាពទាំងនេះគឺពិតណាស់ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកបរិភោគប្រសិនបើទំនិញខាងលើនេះចរាចរលក់នៅលើទីផ្សារ។
ថ្ងៃទី ៖ 25-08-2023, ដោយ BTN | 119 Views
(មួយជ្រុងនៃការយល់ដឹង) ៩ចំណុចដែលម្ចាស់អាជីវកម្ម/សហគ្រាស គប្បីត្រូវស្វែងយល់
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមគណនីហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់លោក ផេង សៅឆេង ជាអគ្គនាយក របស់វិទ្យាស្ថាន CEO Master Club បានបង្ហោះសារមួយកាលពីថ្ងៃទី ២៤ ខែ មិនា ឆ្នាំ ២០២០ ដោយបានរៀបរាប់ថា សូមចូលរួមចែករំលែក (មួយជ្រុងនៃការយល់ដឹង) ម្ចាស់អាជីវកម្ម/សហគ្រាស គប្បីត្រូវស្វែងយល់ ៩ ចំណុចដូចខាងក្រោមនេះ៖
ថ្ងៃទី ៖ 24-03-2020, ដោយ Bongvy | 988 Views
Network Marketing ក្នុងទម្រង់បោកប្រាស់ស្របច្បាប់នោះគឺជាអ្វី?
សព្វថ្ងៃមានក្រុមហ៊ុនមួយចំនួនកំពុងតែទទួលបាននូវភាពជោគជ័យលើអាជីវកម្មជាលក្ខណៈបណ្ដាញ ហើយមានមនុស្សជាច្រើនកំពុងចូលរួមធ្វើជាដៃគូររកស៊ីជាមួយ។ ថ្វីត្បិតតែរបរមួយនេះមិនមានលក្ខណៈខុសច្បាប់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្ដី ក៏មានប្រទេសមួយចំនួនបានធ្វើការហាមឃាត់មិនឲ្យមានឡើយ ព្រោះវាមានផលប៉ះពាល់ទាំងប្រយោល និងមិនប្រយោលចំពោះសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ហើយមានមតិមួយចំនួនបានធ្វើការរិះគន់ចំពោះរបររកស៊ីមួយនេះផងដែរ។
ថ្ងៃទី ៖ 16-02-2020, ដោយ Bongvy | 1277 Views
តើគ្រឿងភេសជ្ជៈកំប៉ុង ទឹកដោះគោ នំ និងម្ហូបអាហារកំប៉ុង ហួសកាលបរិច្ឆេទផ្តល់ហានិភ័យអ្វីខ្លះដល់សុខភាព ?
( បាតដំបង ) ៖ អត្ថប្រយោជន៍ នៃទឹកដោះគោ ជំនួយឆ្អឹង និងបង្កើនការចងចាំសម្រាប់កុមារ មិនតែប៉ុណ្ណោះសារធាតុរាវដែលផលិត ចេញពីខ្លួនសត្វគោនេះ វាមានគុណសម្បត្តិយ៉ាងច្រើនមកលើមនុស្សមិនថាមនុស្ស ក្មេង ឬវ័យចំណាស់ឡើយ ។ ប៉ុន្តែផ្ទុយទៅវិញកាលណាដែលអាជីវករលក់ទឹកភេសជ្ជៈកំប៉ុង ទឹកដោះគោ នំ និងម្ហូបអាហារកំប៉ុង ទៅឲ្យអតិថិជន នូវទំនិញដែលខូចគុណភាព និងហួសកាលបរិច្ឆេទអាចបង្ក ឲ្យខួចសុខភាពដល់ប្រជាពលរដ្ឋជាពិសេសគឺកុមារ និង មនុស្សវ័យចំណាស់ ឬអាច ឈានទៅដល់មានការបាត់ជីវិតផងដែល។
ថ្ងៃទី ៖ 30-04-2019, ដោយ Admin | 507 Views
តើមន្ត្រីកាំកុងត្រូល មានវិធានការបែបណា ចំពោះអាជីវករដែលលក់ទំនិញ (ទឹក អូរអីឈិក បន្លែ ភេសជ្ជៈ )មានសារធាតុគីមីធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សុខភាព?
បញ្ហាសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនៅកម្ពុជា គឺជាកង្វល់មួយសម្រាប់ ប្រជាជនទូទៅនៅប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍមួយនេះ។ សម្រាប់អ្នកមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ មុននឹងបរិភោគអាហារគឺគេមានអ្នកត្រួតពិនិត្យគុណភាព ចំណីអាហារជាមុន ឬអាហារទាំងនោះទៀតសោត ត្រូវបានដឹងពីប្រភពនៃអ្នកផលិតច្បាស់លាស់។
ទំនិញដែលបរិភោគប្រចាំថ្ងៃ របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ភាគច្រើនទំនិញនាំចូលតាមច្រករបៀង ដូចជាប្រទេសប្រទេសថៃ និងប្រទេសវៀតណាម
( ទឹក អូរអីឈិក បន្លែ ភេសជ្ជៈ ) ជាអាហារមួយដែលយើងតែងតែបរិភោគប្រចាំថ្ងៃ អាហារទាំងនោះខ្លះហួសកាលបរិច្ឆេទ និងសារធាតុគីមីហាមឃាត់ ដែលអាចធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ សុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ។
ថ្ងៃទី ៖ 30-04-2019, ដោយ Admin | 650 Views
ឃាត់រថយន្តដឹកប្រហិតចម្រុះ( Hot Dog) មិនត្រឹមត្រូវមានហានិភ័យអ្វីខ្លះដល់សុខភាព ?
(បន្ទាយជ័យ) ៖ មន្រ្តីកាំកុងត្រូលទូទាំងប្រទេស ត្រូវបន្តប្រតិបត្តិការត្រួតពិនិត្យ ការនាំចូលតាមច្រកទ្វារព្រំដែនពី ប្រទេសថៃ និង ប្រទេស
វៀតណាម មានទំនិញ បន្លែ ត្រី សាច់ គ្រឿងកំប៉ុង និងប្រហិត ( Hot Dog) មកចូលទីផ្សារនានានៅកម្ពុជា ដើម្បីស្រាវជ្រាវ និងទប់ស្កាត់ទំនិញខូចគុណភាព ព្រមទាំងស្វែងរកភាពមិនប្រក្រតី នៅក្នុងផលិតផលម្ហូបអាហារ ក្នុងគោលបំណងការពារអ្នកប្រើប្រាស់ និងជៀសវាងខូចសុខភាព។
ថ្ងៃទី ៖ 29-04-2019, ដោយ Admin | 800 Views
ជនដែលលក់ផលិតផលក្លែងនឹងត្រូវទទួលទោសដូចម្ដេចខ្លះ?
ភ្នំពេញ៖ នាព្រឹកថ្ងៃទី 27 ខែមីនា ឆ្នាំ2019 ក្រុមប្រតិបត្តការពិសេសនៃគណៈកម្មធិការបរយុទ្ធប្រឆាំងផលិតផលក្លែងក្លាយ ដឹកនាំដោយបវរសេនីយទោ កឹម វិសាល បានសហការជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ក្រោមការសម្របសម្រួល នីតិវិធីពីលោក ងិន ពេជ្យ ព្រះរាជអជ្ញរងអយ្យការអមសាលាដំបូងភ្នំពេញបានចុះត្រួតពនិត្យផ្ទះលក់ឱសថបុរាណចិន ចំនួន3
ថ្ងៃទី ៖ 25-04-2019, ដោយ Admin | 945 Views
មន្ត្រីកាំកុងត្រូលមានវិធានការបែបណាចំពោះ អាជីវករលក់ ងៀតបបែល និងងៀតឆ្លាម មានផ្ទុកសារធាតុគីមីហាមឃាត់?
កោះកុង) ៖ មន្រ្តីកាំកុងត្រូលទូទាំងប្រទេស បានបន្តប្រតិបត្តិការត្រួតពិនិត្យទំនិញនាំចេញ-នាំចូលតាមច្រកទ្វារព្រំដែន, ចុះឃ្លាំងពិនិត្យទីផ្សារ និងចុះប្រចាំការតាមបណ្តាទីផ្សារនានា ដើម្បីស្រាវជ្រាវ និងទប់ស្កាត់នូវទំនិញដែលខូចគុណភាព ព្រមទាំងស្វែងរកភាពមិនប្រក្រតី នៅក្នុងផលិតផលម្ហូបអាហារ ក្នុងគោលបំណងការពារនិងទុបស្កាត់ និងពន្យល់ដល់អាជីវករកុំឱ្យដាក់លក់នូវម្ហូបអាហារណារដែលមានផ្ទុកសាធាតុគីមី លក់ជួនប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ និងជៀសវាងខូចសុខភាព។
ថ្ងៃទី ៖ 22-04-2019, ដោយ admin | 622 Views
តើអាជីវករមានទោសអ្វី ដែលស្តុតទុកទំនិញខួចគុណភាព លក់ឲ្យអ្នកប្រើប្រាស?
( ភ្នំពេញ ) ៖ ផលិតផល និង ចំណីអាហារ ខូចគុណភាព មាន ផ្ទុក សារធាតុ គីមី ប៉ះពាល់ ដល់ សុខភាព ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល ឧក្រិដ្ឋជន បាន ចរាចរ ចែកចាយ និង ផលិត ដូចជា បារី សុរា ឱសថ ក្លែងក្លាយ គ្រឿងសម្អាង ក្លែងក្លាយ ផលិតផល ពី សាច់សត្វ ដោយ ខុសច្បាប់ ផលិតផល ទឹកស៊ីអ៊ីវ ទឹកសៀង ទឹកម្ទេស ទឹកខ្មេះ ប្រេងខ្យង ជាដើម