សកម្មភាពទាំងនោះសុទ្ធសឹងតែជាទង្វើដែលច្បាប់បានហាមឃាត់ ហើយការក្លែងបន្លំអាចស្ថិតក្រោមរូបភាពជាច្រើនដូចជា៖
ការក្លែងលេខបញ្ជិកា អាចស្ថិតក្រោមរូបភាពផ្សេងៗដូចជា ១-អ្នកផលិតយកលេខបញ្ជិការបស់ផលិតផលណាមួយយកទៅបិតគ្រប់ដបនៃផលិតផលផ្សេងៗដែលមិនបានចុះបញ្ជី។ ២-អ្នកផលិតបិតលេខបញ្ជិកាក្លែងក្លាយ ឬហោះថាលេខបញ្ជិកាសេះហោះ។ ៣-ការយកលេខបញ្ជិកាថ្នាំផ្សេង មកបិតលើថ្នាំផ្សេងទៀត ឧ.យកលេខបញ្ជិការបស់ថ្នាំដំឡូង យកទៅបិតលើដបថ្នាំសម្រាប់បាញ់ស្វាយ។
ការក្លែងបន្លំស្លាកសញ្ញាព័ត៌មានជាភាសាខ្មែរ ឬប្រើស្លាកសញ្ញាព័ត៌មានជាភាសាបរទេស ឧ.ការក្លែងបន្លំស្លាកសញ្ញាព័ត៌មានអំពីគុណភាព,ក្លែងបន្លំការចុះបញ្ជី,ក្លែងបន្លំកម្រិតគ្រោះថ្នាក់ ឬក្លែងបន្លំសារធាតុផ្សំផ្សេងៗជាដើម។
ការក្លែងបន្លំឈ្មោះទូទៅឬ ឈ្មោះពាណិជ្ជកម្មនៃថ្នាំកសិកម្ម ឧ.ការយកឈ្មោះផលិតផលរបស់ក្រុមហ៊ុនណាមួយមកប្រើប្រាស់ក្នុងគោលដៅក្លែងបន្លំម៉ាក ឬប្រេន។
ការក្លែងបន្លំសំបកវេចខ្ចប់ដូចជាការយកផលិតដែលគ្មានគុណភាពទៅវេចខ្ចប់ជាមួយសំបកវេចខ្ចប់ដែលមានគុណភាពខ្ពស់ ឬការយកផលិតផលដែលមានចំណុះច្រើនច្រកដាក់ដបតូចៗដើម្បីលក់។
ការក្លែងបន្លំសមាសភាព ឬមានសមាសធាតុផ្សេងពីការអះអាងនៅពេលស្នើសុំចុះបញ្ជី ឬជាផលិតផលក្រៅបមាណីយ ឧ.នៅពេលដែលស្នើសុំចុះបញ្ជីផលិតផលនោះមានការលាយផ្សំសមាធាតុត្រឹមត្រូវតាមស្តង់ដាររបស់ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ ប៉ុន្តែនៅក្នុងដំណើរការផលិតលក់វិញគឺផលិតករបានក្លែងបន្លំសមាសធាតុ ឬលាយបញ្ចូលសមាសធាតុផ្សេងដែលគ្មានការថ្លឹងថ្លែងត្រឹមត្រូវទៅតាមស្តង់ដារ ដែលជាហេតុបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់អ្នកប្រើប្រាស់ ក៏ដូចជាប្រើប្រាស់គ្មានប្រសិទ្ធភាព។
ការក្លែងបន្លំប្រភពដើម ឧ.ផលិតផលដែលមានកូដ ឬអក្សរបញ្ជាក់ថាផលិតនៅប្រទេសថៃ និងមានឈ្មោះរោងចក្រត្រឹមត្រូវ តែជាក់ស្តែងផលិតផលនោះវេចខ្ចប់ ឬកែច្នៃដោយខ្លួនឯងនៅតាមផ្ទះ។
យោងតាមច្បាស់ស្តីពីការគ្រប់គ្រងថ្នាំកសិកម្ម និងជីកសិកម្ម ត្រង់មាត្រា៤៨បានចែងបញ្ញត្តិហាមឃាត់ទៅលើសកម្មភាពក្លែងមួយចំនួននៅក្នុងពាណិជ្ជកម្មថ្នាំកសិកម្មគ្រប់ប្រភេទ។